Zadzwoń do Nas!

Porady

Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego w łazience?
Piecyk gazowy jest jednym z niebezpieczniejszych i najczęściej zaniedbywanych tematów. Raz do roku powinniśmy dać do sprawdzenia wykwalifikowanym specjalistom. Co jakiś czas również trzeba poddać go procesom czyszczącym, dzięki czemu będzie działać bez zarzutów. W łazience powinniśmy miedz bardzo dobrą wymianę powietrza, więc kratka wentylacyjna jest w tym wypadku obowiązkowa i bezpieczeństwo jest w dużej mierze zależne od kratki wentylacyjnej. Oprócz tego podczas kąpieli powinniśmy lekko uchylić okno, co zapewni nam dopływ świeżego powietrza. W każdym domu obowiązkowo powinien znajdować się czujnik reagujący na obecność tlenku węgla. Taki czujnik może nam uratować w przyszłości życie.
Kiedy potrzebny nam kominiarz?
Nie powinniśmy bać się wizyty kominiarza w naszych domach, w końcu dba o nasze bezpieczeństwo. Przegląd komina i czyszcznie jest konieczny ze względu na sadzę, która się w nim osadza. Po rozpoczęciu się sezonu grzewczego zaniedbany komin może stanowić zagrożenie życia. Sadza która się zapali, doprowadzi do pożaru komina, a w niektórych przypadkach całego domu. Dlatego warto wpuścić kominiarza w określonym czasie, kiedy jest odpowiedni czas na przegląd, czyli:
- po zakończeniu budowania budynku
- po każdej przebudowie lub rozbudowie
- podczas podłączania kotła grzewczego lub kominka
- do czyszczenia przewodów kominowych i spalinowych
- do okresowego czyszczenia przewodów wentylacyjnych, które mamy obowiązek czyścić raz do roku
- do kontroli przewodów kominowych przed sezonem grzewczym
- podczas otwierania lokalu, który musi spełniać wymogi sanitarne
- aby uzyskać pomoc praktyczną, przed rozpoczęciem budowy domu.
Należy więc pamietać, że aby zachować w pełni bezpieczeństwo należy wzywać nas częściej niz raz na kilka lat.
Ławy kominiarskie na stromym dachu są obowiązkowe
Warto pamiętać, że budując dom, w którym dach będzie mieć więcej niż 25% nachylenia, musimy zapewnić na nim stały dostęp do komina montując specjalne ławy, które pomogą i ułatwią dotarcie do niego. Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, reguluje wszelkie niejasności w tej kwestii. Informacje rozwiewające nasze wątpliwości możemy znaleźć w dziale VII § 308, który mówi o:
4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.
Mamy nadzieję, że dzięki temu rozporządzeniu ułatwicie nam pracę i zapewnicie bezpieczenśtwo kominiarzowi podczas wykonywania przez niego obowiązków.
Na czym polega czyszczenie kominów?
Czyszczenie kominów polega na starannym i dokładnym oczyszczeniu komina z zalegającej w nim sadzy oraz przewodów wentylacyjnych i spalinowych z zalegającego w nim kurzu oraz licznych pajęczyn. Całość po oczyszczeniu spada na dół przewodu kominowego, który również musimy oczyścić. Ułatwiają to drzwiczki spadowe, które zostały w tym celu zamontowane.
Na czym polega kontrola przewodów kominowych?
Kontrola przewodów kominowym polega na starannym sprawdzeniu czy urządzenia grzewcze są starannie połączone. Sprawdza się również drożność wszystkich kanałów. Za każdym razem kominiarz sprawdza, czy komin nie jest uszkodzony oraz czy nasza wentylacja działa w prawidłowy sposób i czy nie jest uszkodzona. Na końcu sprawdzany jest ciąg kominowy. Po naszym przeglądzie nikt nie będzie się martwić o własne bezpieczeństwo. Przegląd jest konieczny w każdym domu, raz na jakiś czas. Najlepiej będzie jeśli będziemy wzywać kominiarza raz do roku. Wtedy nasze bezpieczeństwo będzie w najwyższym stopniu i będziemy mogli być spokojni o bezpieczeństwo naszego domu i nie narażać go na niechciany wybuch pożaru.

Porady