Zadzwoń do Nas!

Frezowanie Kominów

Frezowanie kominów to niezwykle skuteczny oraz sprawdzony sposób na renowację oraz zwiększenie efektywności i wydajności komina. Polega on na mechanicznym zwiększeniu średnicy wewnętrznej części komina. Rozwiązanie takie nie tylko poprawia jakość przepływu spalin, ale też ułatwia montaż wszelkiego rodzaju wkładów w przewodzie kominowym (będących alternatywą dla względnie kosztownych kominów zewnętrznych). Często zdarza się bowiem, że przekrój takiego przewodu okazuje się zbyt wąski względem średnicy rur, które planujemy zamontować. Frezowanie pomaga wówczas uniknąć rozkuwania ściany kominowej, co jest niezwykle uciążliwą, kosztowną oraz czasochłonną pracą.

Proces frezowania

Proces frezowania przeprowadzany jest za pomocą urządzenia frezującego, które pozwala rozwiercić przewody kominowe o zbyt małej średnicy. Urządzenie to składa się z głowicy frezującej, którą wprowadza się do przewodu, a następnie uruchamia i stopniowo prowadzi się ją w górę kanału. Specjalne frezy szlifują wnętrze komina i usuwają zbędny materiał zalegający wewnątrz, co umożliwia wyfrezowanie nawet 1/3 grubości ścianki komina. W celu zapobiegania bałaganowi w mieszkaniu, otwory w pokrywie komina zostają zabezpieczone, a pył oraz drobny gruz jest wyciągany na bieżąco bądź po zakończonej pracy, zwykle za pomocą odkurzacza przemysłowego.

Wskazania

Proces frezowania polecany jest przede wszystkim w przypadku wystąpienia nieszczelności przewodu kominowego wewnątrz budynku, co skutkować może przedostawaniem się dymu do pomieszczeń. Warto jednak rozważyć przeprowadzenie tego typu prac także w przypadku zwiększonego odkładania się sadzy w kominie lub przenikania kondensata przez ścianę komina. Zwiększenie przekroju komina może być również wskazanie w przypadku problemów z zastosowaniem pieca, które często mogą wynikać ze słabego ciągu komina.

Warto pamiętać, że, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wszelkie naprawy kominów oraz prace takie, jak frezowanie powinny być koniecznie przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Zalety frezowania:

  • poprawa ciągu kominowego,
  • dostosowanie średnicy komina do wymagań pieca,
  • usunięcie z wewnątrz komina sadzy i smoły oraz nieprzyjemnego zapachu,
  • możliwość przerobienia komina wentylacyjnego na spalinowy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu. Gwarantujemy kompleksowe doradztwo, rzetelną realizację usług, terminowość i konkurencyjne ceny.